لرن بلاگ

تصویر مربوط به بنر مقاله نصب گیت

نصب گیت، راهنمای کامل نصب git روی ویندوز

مقدمه

اکنون که با خواندن مقاله گیت چیست آشنایی اولیه‌ای با این ابزار و فواید استفاده از آن بدست آورده‌اید، در این مقاله می‌خواهیم به بررسی نصب git روی ویندوز بپردازیم. مسلما اولین گام برای استفاده از git، نصب گیت است. البته همان طور که می‌دانید برای استفاده از گیت ابزارهای دارای رابط کاربری گرافیکی نیز وجود دارند. در اصطلاح این ابزارها GUI نامیده می‌شوند. اما پیشنهاد ما این است که تا زمانی که به صورت کامل با دستورهای git آشنا نشده‌اید، به سراغ استفاده از این ابزارها نروید. به هر صورت در این مقاله به صورت مفصل و با ذکر جزئیات به مراحل نصب گیت می‌پردازیم. برخی مراحل به سادگی کلیک بر روی دکمه Next بوده و توضیح خاصی نیاز ندارد. اما برای برخی مراحل نیز نیاز به ذکر توضیحات و رفع ابهام وجود دارد که به آنها پرداخته‌ایم.

نصب گیت

برای نصب گیت کافی است به آدرس سایت اصلی آن مراجعه کنید. سپس باید به دانلود نسخه موردنظر خود بپردازید. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می کنید، گیت قابلیت نصب روی سیستم عامل‌های ویندوز، مک و لینوکس را دارد.

تصویر مربوط به بخش دانلود git

همچنین مشاهده می‌کنید که در این قسمت می‌توانید ابزارهای GUI مربوط به گیت را نیز دانلود کنید. اما استفاده و نصب این‌گونه ابزارها فعلا موردنظر ما نیست و در این مقاله به آنها پرداخته نمی‌شود.

نصب git روی ویندوز

نصب git روی ویندوز روال ساده و مشخصی دارد. بعد از کلیک بر روی لینک دانلود git برای ویندوز فرآیند دانلود باید به شکل خودکار آغاز شود. شما به صفحه‌ای مشابه تصویر زیر هدایت می‌شوید. البته اگر فرآیند دانلود به شکل خودکار رخ نداد، می‌توانید با توجه به نسخه ویندوز خود، گزینه git مربوط به آن را دانلود کنید.

تصویر مربوط به بخش دانلود گیت برای ویندوز

جهت آغاز فرآیند نصب گیت، بر روی فایل exe دانلودشده دو بار کلیک کنید. با اجرای این فایل مراحل نصب آغاز می‌شود. اولین صفحه‌ای که با آن مواجه می‌شوید، تبیین لایسنس این نرم‌افزار است. در این صفحه شرایط و قوانین سازندگان ابزار مربوطه ذکر شده است. گرچه معمولا خواندن این قوانین توسط افراد نادیده گرفته می‌شود، اما ما پیشنهاد می‌کنیم با دقت آنها را مطالعه کنید. بعد از قبول شرایط و کلیک بر روی Next به صفحه انتخاب اجزاء1component selection منتقل می‌شوید. در این صفحه که شکل آن در تصویر زیر آورده شده است، شما تصمیم می‌گیرید که چه اجزایی را می‌خواهید نصب کنید.

تصویر بخش انتخاب اجزاء در نصب گیت

پیشنهاد ما این است که به ساختار انتخاب شده به صورت پیش‌فرض دست نزنید. به خصوص گزینه Windows Explorer integration را در حالت نصب باقی بگذارید و تیک آن را بر ندارید. زیرا این کار باعث می‌شود که بعدها به راحتی با کلیک راست کردن بر روی هر پوشه‌ای در سیستم خود، بتوانید به git و گزینه‌های مرتبط با آن دسترسی داشته باشید. البته گزینه های نصب در این صفحه واضح هستند و خیلی نیاز به توضیح ندارند. در صورتی که با آنها آشنایی کافی دارید، به دلخواه خودتان در خصوص نصب با عدم نصب هر یک تصمیم بگیرید.

انتخاب ویرایشگر پیش‌فرض برای نصب گیت

بعد از کلیک بر روی Next به مرحله بعدی نصب گیت منتقل می‌شوید. این مرحله انتخاب ویرایشگر پیش‌فرض نام دارد. همچنان که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، git به شما اجازه می‌دهد که ویرایشگر پیش‌فرض خود را که ممکن است برای نوشتن کامنت‌ها و … به آن نیاز پیدا کنید، انتخاب کنید.

تصویر مربوط به مرحله انتخاب ویرایشگر

به صورت پیش‌فرض git از ویرایشگر Vim استفاده می‌کند. اما به کمک لیست کشویی2drop-down list موجود می‌توانید گزینه‌های دیگر را نیز انتخاب کنید. دو گزینه اول یعنی Vim و Nano، در محیط console یا command window اجرا می‌شوند. یعنی نیازی به بازکردن برنامه دیگری برای اجرای آنها ندارید.

لیست ویرایشگرها شامل گزینه‌های مشهوری چون Sublime Text ، Atom و Visual Studio Code نیز می‌شود. اگر ادیتور موردنظر شما در لیست نیست، گزینه آخر را انتخاب کنید. در این حالت همان‌طور که در تصویر زیر مشخص است، فیلد جدیدی در صفحه ظاهر می‌شود. شما باید آدرس محل قرار گرفتن فایل اجرایی ویرایشگر موردنظر خود را در این فیلد وارد کنید.

تصویر مربوط به انتخاب ویرایشگر دلخواه در گیت

البته انتخاب ویرایشگر بسته به نظر شخصی شما دارد و تأثیری در استفاده از git و یادگیری آن ندارد. باید گفت که انتخاب ویرایشگر یک انتخاب دائمی نیست! بعدها که بیشتر با استفاده از git آشنا شدید، می‌توانید هر زمان که خواستید، ویرایشگر خود را تغییر دهید و از ویرایشگر دیگری استفاده کنید.

انتخاب نام شعبه اصلی در فرآیند نصب git روی ویندوز

گام بعدی انتخاب نام شعبه اصلی3initial branch است. این نام برای اولین شاخه‌ای که در ایجاد یک مخزن گیت4git repository خلق می‌شود، استفاده می‌شود. به صورت سنتی نام master برای شاخه یا شعبه اصلی پروژه استفاده می‌شد. اما بسیاری از تیم‌های توسعه‌دهنده ترجیح می‌دهند از واژه main به عنوان نام پیش‌فرض برای شعبه اصلی پروژه استفاده کنند.

تصویر مربوط به انتخاب نام شعبه اصلی در فرآیند نصب git روی ویندوز

البته این نام تأثیری در استفاده از git ندارد. لذا شما هر نامی را که بیشتر با آن راحت هستید، انتخاب کنید. همچنین هر بار که پروژه جدیدی را استارت می‌زنید و یک مخزن گیت جدید ایجاد می‌کنید، می‌توانید این نام را تغییر دهید. حتی در مراحل بعد از آغاز پروژه نیز تغییر دادن این نام امکان‌پذیر است.

تنظیمات PATH در نصب گیت

مراحل را با انجام تنظیمات محیطی PATH دنبال می‌کنیم. در واقع در این بخش متغیرهایی تعریف می‌شوند که لیست پوشه‌های اجرایی را در خود ذخیره می‌کنند. برنامه‌های قابل‌اجرا در این پوشه‌ها قرار دارند. با انجام این تنظیمات، هنگامی که می‌خواهید از ابزارها و برنامه‌های اجرایی git در محیط console استفاده کنید، دیگر نیازی به مشخص کردن مسیر کامل محل نصب آن ابزار ندارید. بلکه تنها کافی است که نام آن برنامه را تایپ کنید.

تصویر مربوط به اضافه کردن git به PATH

مثلاً اگر ویرایشگر Visual Studio Code را در سیستم خود نصب کرده باشید، برای اجرای آن از طریق محیط console باید مسیر کامل فایل اجرایی را تایپ کنید. یعنی چیزی شبیه به C:\Program Files (x86)\Microsoft VS Code\bin\code را باید بنویسید. اما اگر همین آدرس را به PATH (تنظیمات مسیرها در سیستم عامل) معرفی کرده باشید، تنها کافی است واژه code را در محیط console تایپ نمایید تا ویرایشگر مربوطه اجرا شود.

همین مسئله در خصوص git نیز صادق است. به بیان ساده اگر می‌خواهید بتوانید از دستورهای git به سادگی در هر محیط خط فرمانی5command window در سیستم خود استفاده کنید و نیازی به معرفی مسیر فایل اجرایی نداشته باشید، بهتر است گزینه‌ای که به صورت پیش‌فرض در این مرحله انتخاب شده (یعنی گزینه دوم) را تأیید کنید. لذا با زدن گزینه Next به مرحله بعدی از نصب git روی ویندوز می‌رویم.

تنظیمات SSH و HTTPS

در گام‌های بعدی باید گزینه‌های مربوط به SSH و HTTPS را تنظیم کنید. برای تنظیمات اجرای SSH شما دو گزینه Use bundled OpenSSH و Use external OpenSSH را در پیش رو دارید. اگر اطلاعات زیادی در این زمینه ندارید، همان گزینه اول را که به صورت پیش‌فرض در حالت فعال قرار دارد، انتخاب کنید.

مرحله تنظیمات SSH در نصب گیت

در گام بعدی تنظیمات ارتباط HTTPS باید صورت بگیرد. در این مرحله نیز گزینه پیش‌فرض یعنی Use the OpenSSL library را انتخاب کنید.

تنظیمات HTTPS در مراحل نصب git روی ویندوز

گزینه دوم برای زمانی مناسب است که شما تنظیمات امنیتی خاصی مدنظر داشته باشید. یا شرکت شما سیاست‌های خاصی در زمینه HTTPS داشته باشد. با زدن گزینه Next به مرحله بعدی نصب گیت منتقل می‌شوید.

تنظیمات line ending conversions در گیت

در این مرحله گزینه‌های مربوط به تنظیمات line ending آورده شده است. توضیح اینکه سیستم عامل‌های مختلف برای مدیریت کردن فایل‌های متنی، روش‌های مختلفی را به کار می‌گیرند. از آنجایی که در پروژه‌های تیمی افراد حاضر در تیم پروژه ممکن است از سیستم عامل‌های مختلفی استفاده کنند، git نیاز دارد که تبدیل‌های لازم در این تبادل‌ها را در هنگام به اشتراک گذاری فایل‌ها انجام دهد. به چنین مسئله‌ای در اصطلاح line ending conversions گفته می‌شود.

تصویر مرحله line-ending در نصب گیت

همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، اگر از سیستم عامل ویندوز استفاده می‌کنید، باید گزینه اول (پیش‌فرض) را برای این مرحله انتخاب کنید. اگر گزینه‌های دیگر را انتخاب کنید، ممکن است در هنگام commit کردن فایل‌ها در پروژه‌های خود دچار خطاهایی بشوید. با زدن گزینه Next این مرحله از نصب گیت را نیز پشت سر می‌گذاریم.

انتخاب شبیه‌ساز ترمینال در نصب git روی ویندوز

در این مرحله شبیه‌ساز ترمینال یا خط فرمان پیش‌فرض تعیین می‌شود. در اصطلاح به محیط چنین ابزارهایی console نیز گفته می‌شود. تصویر این مرحله در ادامه آورده شده است. ابزار Git Bash که از ابزارهای وابسته گیت است، برای عملکرد صحیح خود نیاز به یک محیط console دارد. گزینه پیش‌فرض در این مرحله MinTTY است. گزینه دیگر محیط پیش‌فرض console در ویندوز است.

تصویر مربوط به انتخاب شبیه ساز ترمینال در نصب git روی ویندوز

از آنجایی که گزینه MinTTY نسبت به محیط پیش‌فرض console در ویندوز، قابلیت‌های بیشتر و بهتری دارد، پیشنهاد ما انتخاب این گزینه است. با زدن گزینه Next به تدریج به گام‌های آخر در نصب گیت نزدیک می‌شوید.

گام های آخر در نصب گیت

در این قسمت از مقاله گام‌ها و تنظیمات آخری که برای نصب گیت باید انجام دهید، ذکر می‌شوند. یکی از آنها تعیین رفتار پیش‌فرض برای دستور git pull است. در تصویر زیر گزینه‌های مربوط به این گام را مشاهده می‌کنید.

تصویر مربوط به تنظیمات رفتار پیش فرض git-pull

در اینجا نیز پیشنهاد می‌کنیم گزینه پیش‌فرض را انتخاب کنید و بر روی Next کلیک نمایید.

شما تقریبا به پایان نصب گیت رسیده‌اید. در گام‌های بعدی برخی ویژگی‌های اضافه‌تر و کمک‌کننده آورده شده‌اند. همچنان که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، می‌توانید Git Credential Manager را نیز در فرآیند نصب گیت انتخاب کنید. با این ابزار اتصال شما به سرورهای آنلاین به شکل امن‌تری امکان‌پذیر می‌شود.

تصویر مرحله credential-helper در نصب گیت

در تصویر زیر مشاهده می‌کنید که گزینه‌های اضافه‌تری نیز برای تنظیمات وجود دارند که باید از میان آنها انتخاب کنید.

تصویر مربوط به گزینه های اضافه تر در نصب git روی ویندوز

پیشنهاد ما آن است که این گزینه‌ها را به صورت پیش‌فرض خود باقی گذاشته و گزینه Next را در هر یک بزنید تا به مرحله پایانی و نصب git روی ویندوز برسید. بعد از اتمام نصب و تکمیل شدن عملیات آن گیت با موفقیت بر روی ویندوز شما نصب می‌شود.

جمع‌بندی

در این مقاله به موضوع نصب گیت پرداختیم. گفتیم که این ابزار را می‌توان بر روی سیستم عامل‌های مختلف نصب کرد. اما هدف ما در اینجا صرفا توضیح مراحل نصب git روی ویندوز بود. سعی کردیم مراحل را با جزئیات مربوط به هر یک توضیح دهیم. بعد از اجرای این مراحل باید توانسته باشید که گیت را با موفقیت نصب کنید.

پاورقی:

 • 1
  component selection
 • 2
  drop-down list
 • 3
  initial branch
 • 4
  git repository
 • 5
  command window
در صورتی که از خواندن مقاله فوق لذت برده‌اید، احتمالا مطالب کتاب های زیر نیز می تواند برای شما مفید باشد. توصیه لرن بلاگ آن است که چنین کتاب هایی را تهیه کرده یا در صورت وجود نسخه آنلاین، به مطالعه آنلاین آنها بپردازید: