لرن بلاگ

تصویر بنر مقاله تفاوت وب‌سایت و وبلاگ

تفاوت وب‌سایت و وبلاگ (Website vs. Blog) و مثال آنها

مقدمه

وب‌سایت و وبلاگ دو چیز متفاوت هستند. اگرچه یک وب‌سایت می‌تواند شامل یک وبلاگ نیز باشد، اما یک وبلاگ یک وب‌سایت کامل نیست و نمی‌تواند شامل آن باشد. این توضیح کمی گیج‌کننده به نظر می‌رسد. امیدواریم با خواندن مطالب این مقاله و بررسی تفاوت وب‌سایت و وبلاگ، درک بهتری از موضوع بدست آورید. در واقع اصطلاحات Website و Blog اغلب به جای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما تفاوت‌های مهمی بین این دو وجود دارد. وب‌سایت گروهی از صفحات وب متصل است که حاوی اطلاعات بیشتر در مورد یک کسب‌وکار یا سازمان و پیشنهادات و محصولات آن است. برعکس، وبلاگ جایی است که یک نویسنده یا گروهی از نویسندگان نظرات و دیدگاه‌های خود را در مورد موضوعات خاص به اشتراک می‌گذارند.

درک تفاوت وب‌سایت و وبلاگ

برای درک بهتر تفاوت وب‌سایت و وبلاگ به شکل مختصر در این قسمت به تعریف هر یک می‌پردازیم.

تعریف وبلاگ

یک وبلاگ نمایش محتوا بر اساس ترتیب زمانی انتشار آن‌ها است. این محتوا اغلب مطالب مقالاتی هستند که توسط نویسنده وبلاگ ایجاد شده‌اند. چنان مقالاتی معمولاً بر اساس موضوعشان دسته‌بندی شده و بر اساس تاریخ بایگانی می‌شوند. همچنین این مطالب می‌توانند دارای سیستم نظردهی1comments باشند. به این صورت که خوانندگان مطالب بتوانند بازخورد خود را بیان کرده و نویسنده مطالب نیز بتواند پاسخ مناسب به آن‌ها بدهد. به این ترتیب نوعی مکالمه بین خواننده و نویسنده شکل می‌گیرد.

تعریف وب‌سایت

یک وب‌سایت مجموعه‌ای از صفحات منتشر شده و بخش‌های مختلفی است که تجربه‌های گوناگون و اطلاعات مختلفی را در اختیار بازدیدکننده سایت می‌گذارد. بخشی از یک وب‌سایت می‌تواند خودش یک وبلاگ باشد. اما معمولاً وب‌سایت‌ها شامل بخش‌ها و ویژگی‌های دیگری نیز هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود.

بخش‌های یک وب‌سایت

گالری تصاویر

این بخش از وب‌سایت آلبوم‌ها و گالری‌هایی از تصاویر آپلودشده را در خود جای می‌دهد و مخاطبان می‌توانند به مشاهده آن‌ها یا ارسال نظر در خصوص هر یک بپردازند.

فروشگاه تجارت الکترونیکی

این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد به کمک کارت‌های بانکی محصولات بارگذاری‌شده برای فروش را خریداری کنند و به نوعی یک فروشگاه آنلاین محسوب می‌شود.

قسمت‌های مربوط به تبادل نظر

این قسمت از سایت به کاربران اجازه می‌دهد که به بحث‌های درون سایت ملحق شده و یا خودشان پیرامون موضوعی خاص، بحث و تبادل نظر ایجاد کنند. درباره موضوعات مختلف از پاسخ دیگران بهره‌مند شده یا خود به پرسش‌های آن‌ها پاسخ دهند.

انجمن‌های اجتماعی

این بخش از سایت برای کاربران این امکان را فراهم می‌آورد که عضوی از سایت شده و پروفایل شخصی تشکیل دهند و با دیگر اعضای سایت ارتباط داشته یا گروه‌هایی را تشکیل دهند و فعالیت‌های اجتماعی انجام دهند.

ارائه نمونه کارها

به عنوان مثال اگر شما یک عکاس باشید یا شغل طراحی وب‌سایت را برگزیده باشید، می‌توانید نمونه‌کارها و پروژه‌های قبلی خود را در این قسمت از سایت به نمایش بگذارید.

فرم‌های ثبت بازخورد

در این قسمت از سایت معمولاً یک فرم تماس در نظر گرفته می‌شود که کاربران می‌توانند اطلاعات خود را در آن وارد کرده و از طریق ایمیل بازخورد یا پیام‌های خود را به مسئول سایت ارسال کنند.

صفحات با محتوای ثابت مانند FAQ2Frequently Asked Questions

صفحاتی مانند FAQ، خدمات سایت و … معمولاً محتوای ثابتی داشته و کمتر تغییر می‌کنند. به عبارت دیگر مانند صفحات وبلاگ نیستند که هر بار با انتشار محتوای جدید، دچار تغییر شوند. یعنی در‌ واقع نیازی به تغییر آن‌ها نیست.

احتمالا با بررسی تعریف وب‌سایت و وبلاگ و همچنین قسمت‌های مختلفی که ممکن است در هر سایتی وجود داشته باشد (ولی لزوما در هر وبلاگی نیست) بهتر به تفاوت وب‌سایت و وبلاگ پی برده‌اید. در ادامه به ذکر مثال‌هایی از وب‌سایت و وبلاگ می‌پردازیم تا بیشتر بتوانید این دو را مقایسه کنید (Website vs. Blog).

بررسی مثال‌هایی از وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها

در این بخش چندین شکل جهت نمایش بهتر تفاوت میان یک وبلاگ و یک وب‌سایت ارائه شده است. در شکل زیر صفحه اول یک وبلاگ تجاری آورده شده است. البته این نمایش مربوط به زمان نوشتن این مقاله است و ممکن است در هنگامی که شما به آن مراجعه می‌کنید، متفاوت باشد. اگر آدرس مربوطه را در مرورگر خود باز کنید، متوجه می‌شوید که سایت ذکرشده لیستی از جدیدترین مقالات را بر اساس زمان انتشار آن‌ها مرتب کرده است.

تصویری از یک وبلاگ تجاری

همچنین وب‌سایت تجاری ذکرشده از وردپرس به عنوان سیستم خود در کل سایت استفاده می‌کند و این موضوع فقط مخصوص قسمت وبلاگ نیست. یعنی در واقع وب‌سایتی است که وبلاگ نیز دارد. این وب‌سایت شامل یک صفحه با محتوای ثابت در ابتدای بارگذاری است که به عنوان نقطه ورود به سایر قسمت‌های سایت در نظر گرفته می‌شود. در سایر قسمت‌ها شما می‌توانید یک وبلاگ، صفحه ارائه‌دهنده نمونه‌کارها، یک فرم تماس و صفحات با موضوعات مختلف مانند صفحه خدمات سایت را مشاهده کنید. در شکل زیر می‌توانید به بررسی صفحه خدمات که خدمات مختلفی در آن ارائه گشته است، بپردازید. این صفحه نسبت به صفحه وبلاگ دارای تفاوت‌هایی است.

تصویر مربوط به صفحه خدمات سایت تجاری

استفاده از وردپرس به عنوان یک سیستم مدیریت محتوا به معنای آن است که به کمک آن دیگر تنها یک وبلاگ ایجاد نکرده‌اید، بلکه یک وب‌سایت کامل که از بخش‌ها و ویژگی‌های گوناگونی برای ارائه تجربیات متنوع به کاربران تشکیل شده است، ساخته‌اید.

سؤالات متداول در مورد تفاوت وب‌سایت و وبلاگ

چگونه تصمیم بگیرید که آیا به یک وبلاگ یا یک وب‌سایت نیاز دارید؟

انتخاب بین یک وبلاگ یا وب‌سایت عمدتا به هدف شما بستگی دارد. اگر یک کسب‌وکار مبتنی بر خدمات یا ارائه سرویس های گوناگون دارید، می‌توانید وب‌سایتی ایجاد کنید که در آن اطلاعاتی در مورد کسب‌وکارتان و نحوه ارتباط کاربران با شما به مردم بدهد. اما یک وبلاگ ممکن است گزینه بهتری باشد اگر توسعه روابط با مخاطبان هدف خود به عنوان اولویت‌های شما تعریف شده است.

البته بسیاری از شرکت ها وبلاگ‌ها را در وب‌سایت‌های خود گنجانده‌اند. آنها به کمک وبلاگ قادر به آموزش و به‌روزرسانی محتوای موردنظر خود برای مشتریان هستند که این مسئله به عنوان یک کانال بازاریابی برای کسب‌وکار آنها از طریق موتورهای جستجو و بازاریابی محتوا خواهد بود.

آیا من خودم می‌توانم وب‌سایت یا وبلاگ موردنظرم را بسازم؟

بله، شما مي‌توانيد. اگر HTML ، CSS و زبان‌های برنامه‌نویسی مانند جاوااسکریپت و PHP را می‌دانید، می‌توانید سایت یا وبلاگ خود را از پایه به کمک کدنویسی ایجاد کنید. اگر هم بخواهید می‌توانید از یک CMS3Content Management System محبوب مانند WordPress یا Wix برای ساخت وب‌سایت یا وبلاگ خود استفاده کنید. در واقع از این لحاظ تفاوت وب‌سایت و وبلاگ ناچیز است یا بهتر بگوییم اصلا تفاوتی در میان نیست.

وبلاگ‌نویسان چگونه پول در می‌آورند؟

سه راه قابل توجه وجود دارد که وبلاگ‌نویسان از وبلاگ خود درآمد کسب می‌کنند.

 • نمایش تبلیغات: وبلاگ‌نویسان تبلیغات شرکت‌هایی مانند Google Adsense ، Ezoic و Mediavine را در وب‌سایت‌های خود قرار می‌دهند. وقتی مردم روی تبلیغات کلیک می‌کنند، این شرکت‌ها به صاحب وبلاگ پول می‌دهند.
 • بازاریابی وابسته یا واسطه‌ای4Affiliate marketing: برخی از وبلاگ‌نویسان می‌خواهند چیزهایی را در وبلاگ خود بفروشند. اما ممکن است هنوز محصولات خود را نداشته باشند. بنابراین آنها می‌توانند از محصولات سایرین استفاده کنند. برای یک محصول خاص به شرکت‌های دارنده محصول درخواست می‌دهند و سپس آن را در وبلاگ خود معرفی می‌کنند و می‌فروشند. هنگامی که بازدیدکنندگان وبلاگ آنها محصول (ها) را از طریق لینک‌های وابسته وبلاگ‌نویس خریداری می‌کنند (یعنی با کلیک بر روی لینک به سایت اصلی شرکت فروشنده محصول منتقل می‌شوند)، وبلاگ‌نویس به خاطر این کار از پول فروش محصول سهمی دریافت می‌کند.
 • محصولات خود را بفروشند: برخی از وبلاگ‌نویسان محصولات خود را در وبلاگ‌های خود توسعه می‌دهند و می‌فروشند. این محصولات می‌توانند محصولات فیزیکی مانند اقلام لباس یا محصولات دیجیتال مانند فروش آنلاین دوره‌های آموزشی و قالب‌های سایت باشند.

جمع‌بندی

با مطالعه این مقاله احتمالا به تفاوت وب‌سایت و وبلاگ پی برده‌اید. البته با جستجوی بیشتر در موتورهای جستجو نیز می‌توانید مثال‌های متعددی از وبلاگ و وب‌سایت پیدا کنید. با بررسی دقیق آنها بهتر می‌توانید به مقایسه وب‌سایت و وبلاگ (Website vs. Blog) بپردازید.

پاورقی:

 • 1
  comments
 • 2
  Frequently Asked Questions
 • 3
  Content Management System
 • 4
  Affiliate marketing

دیدگاهتان را بنویسید

در صورتی که از خواندن مقاله فوق لذت برده‌اید، احتمالا مطالب کتاب های زیر نیز می تواند برای شما مفید باشد. توصیه لرن بلاگ آن است که چنین کتاب هایی را تهیه کرده یا در صورت وجود نسخه آنلاین، به مطالعه آنلاین آنها بپردازید: